rövid ideig tartó feszültségnövekedések
A villamos elosztóhálózatokban, berendezésekben fellépő, az üzemi feszültségszintet, illetve a legnagyobb megengedett üzemi feszültség csúcsértékét (jelentősen) meghaladó feszültséget túlfeszültségnek nevezzük. Ez jellemzően impulzus formájában jelenik meg a villamos hálózatokon, berendezéseken. A túlfeszültség hullámának alakjától, -formájától, frekvenciájától és a jelenség időtartamától függően károsítja a berendezések, vezetékhálózatok szigetelését. Ez meghibásodáshoz vezet.
Túlfeszültség létrejöttét általában az alábbi négy jelenség valamelyike okozza:
1. villámcsapás, és annak másodlagos hatásai
A könnyebb megérthetőség kedvéért a villámcsapások másodlagos hatását a transzformátor működéséhez hasonlítom. A primer (bemeneti) oldal maga a villám áramútja, a szekunder (kimeneti) oldal a közelében, akár néhány méterre vagy néhány 100 méterre lévő vezetékek, elektromos berendezések. A villámcsapás pillanatában a környezetében lévő minden vezetékben, elektromos berendezésben, sőt vezetőképes tárgyban feszültség indukálódik, ez a feszültség lényegesen magasabb lehet a vezetékeink, készülékeink, berendezéseink üzemi feszültségénél, így azok károsodhatnak.
2. kapcsolási műveletekből eredő feszültségtüskék
Ipari létesítményekben gyakori a nagyteljesítményű berendezések, elosztóhálózatok kapcsolása, de ilyen, ehhez hasonló eset az áramszünet esetén a közcélú hálózaton történő - adott esetben többszöri - visszakapcsolás is. A kapcsoláskor feszültségtüskék, csúcsok jelennek meg a hálózaton, ezeket hívjuk kapcsolási túlfeszültségnek.
3. elektrosztatikus kisülés
Amikor testünk elektrosztatikusan feltöltődik, majd valamihez hozzáérünk, csípést, kisülést tapasztalunk. Ha ilyen esetben elektronikai berendezést érintünk, a kisülés túlfeszültséggel jár, kárt okozhat az elektronikában, berendezésben.
4. nukleáris elektromágneses impulzusok
Az atmoszféra felett nagy magasságban fellépő nukleáris elektromágneses impulzus erős elektromágneses teret hoz létre. A talajszinten a mező nagyon nagy tranziens túlfeszültségeket indukál az erősáramú és adatátviteli vezetékekben, antennákban és egyéb elektromos berendezésekben, tönkretéve a csatlakoztatott végberendezéseket (áramkörök, számítógépes terminálok, telefonok stb.). A térerő növekedése több kV/ns is lehet. Noha nehéz kiküszöbölni az elektromágneses impulzusok által kiváltott összes túlfeszültséget, vannak módok ezek csillapítására.