A folyamat

A folyamat

Egy napelemes rendszer telepítése sok-sok lépésből áll. Ahhoz, hogy ügyfeleinknek könnyen áttekinthető legyen a teljes folyamat, minden lépést figyelmesen megterveztünk. Az alábbi oldalon megismerkedhet a mérföldkövek részleteivel.


  • 1. Tájékozódás: mielőtt a több millió forint értékű napelemes beruházásba kezd, érdemes alaposan informálódni, körüljárni a témát. Milyen típusú rendszert érdemes telepíteni? Milyen az érvényben lévő elszámolási mód? Milyen napelem-, inverter-, és milyen akkumulátortechnológiák biztosítják a megbízható, hatékony és biztonságos működést, a hosszú élettartamot. Milyen kiegészítő védelmi berendezések szükségesek ahhoz, hogy a napelemes rendszer üzemeltetése előírásoknak megfelelő és biztonságos legyen. Az információk javát a weboldalunkon megtalálja, a további kérdésekben majd segítünk eligazodni.


  • 2. Kapcsolatfelvétel: történhet online űrlapon IDE KATTINTVA, de írhat nekünk E-MAIL-t is, felkereshet minket személyesen, vagy egyszerűen hívjon minket TELEFONon. Minden kérdésre szívesen válaszolunk, segítünk, amiben tudunk!


  • 3. Műszaki-gazdasági tanácsadás: amennyiben eddig még nem találkoztunk, most itt az alkalom! Igyekszünk alaposan felmérni az Ön(ök) igényeit, fogyasztási szokásait, az ingatlan adottságait (fogyasztási profil feltérképezés). Ez az alapja egy hatékony napelemes rendszer méretezésének.
    Segítünk az energiahatékonyság növelésében, valamint az energiafelhasználási koncepció kialakításában. Bemutatjuk a különböző technológiájú rendszerek felépítését, azok működését, előnyeit, hátrányait. Megismerkedhet a  távfelügyeleti rendszerekkel, azok fontosságával, rávilágítunk a különböző gyártók megoldásaira. Kitérünk arra is, hogy miként maximalizálhatjuk a napenergia saját felhasználását, milyen átvételi árak várhatók a közeljövőben (hálózatba visszatáplált energiára). Ismertetjük a lehetséges külső anyagi forrásokat, pl. támogatásokat vagy hitelkonstrukciókat. A beszélgetés végén eljutunk oda, hogy milyen technológiájú, s milyen paraméterekkel rendelkező rendszer telepítését javasoljuk.

  • 4. Helyszíni szemle: a telepítés helyszínén felmérjük, a tervezett napelemes rendszer milyen módon valósítható meg.
    Megvizsgáljuk a fogyasztásmérőhelyet (kell-e korszerűsíteni, teljesítményt bővíteni, esetleg cserélni a csatlakozót?).
    Ellenőrizzük a (tető)felületeket, ahova a napelemek elhelyezése történne (állékonyság, árnyékoló tényezők).
    Megbeszéljük, milyen nyomvonalon haladjunk a DC (egyenáramú) és AC (váltakozó) oldali kábelekkel, kábelcsatornákkal, hol lesznek esetlegesen faláttörések, hova kerülnek a védelmi berendezések, kiselosztók, tűzeseti motoros kapcsolók. Kijelöljük a beltéri rendszerelemek pozícióját (inverter, akkumulátorok, elosztók), helyét.
    Közösen újra átbeszéljük a rendszer műszaki tartalmát (teljesítményeket, technológiákat).

  • 5. Előzetes tervezés: mostanra alakult ki, hogy pontosan milyen és mekkora napelemes rendszert érdemes telepíteni. Ebben a lépésben az  előzetes villamos tervezést, a rendszer méretezését, dimenzionálását végezzük el. A napelemes rendszert egy 3D-s programmal tervezzük. A napi és éves fogyasztási profil, valamint az esetleges veszteségek figyelembevételével pontosítjuk a rendszerelemek teljesítményét, kapacitását. Az elkészült tervről egy jelentést készítünk, mely tartalmazza a napelemek elrendezési vázlatát, a várható energiatermelést (havi bontásban is), és annak viszonyát a fogyasztáshoz. Ezek alapján könnyen kiértékelhető a tervezett napelemes rendszer hatékonysága.

  • 6. Ajánlat készítése: a megtervezett rendszer költségeinek kalkulációja után, emailben küldjük meg ajánlatunkat, valamint a fentiekben említett összefoglaló jelentést. Ajánlatunk tartalmazza a sikeres üzembe helyezéshez szükséges összes rendszerelemet (anyagköltség), munkadíjakat (beleértve a mérőhely korszerűsítés munkadíját is). Az ajánlat megküldése után van még lehetőség további egyeztetésekre, módosításokra (akár napelem darabszám, akár inverter, esetleg akku kapacitás módosítása, stb.)

  • 7. Megrendelés: az ajánlat elfogadása, azaz a megrendelés következik, mely történhet emailben, telefonon, vagy akár irodánkban, személyesen is.
    Ha több ajánlatot is készítettünk, fontos az ajánlat számát vagy az adott ajánlatban szereplő műszaki tartalmat feltűntetni, hogy pontosan be tudjuk azonosítani.

  • 8. Adategyeztetés: mostantól gyorsulnak az események. Bekérjük az áramhálózati engedélyeztetéshez, valamint a szerződéskötéshez szükséges adatokat (online kitölthető).

  • 9. Dokumentumok előkészítése: előkészítjük az áramhálózati meghatalmazásokat, kitöltjük a szükséges nyomtatványokat, hogy Önnek semmi dolga ne legyen az engedélyezési folyamat során. Elkészítjük a vállalkozói szerződést.

  • 10. Szerződéskötés, előlegfizetés: a szerződés és a meghatalmazások aláírása következik (irodánkban). Ezt követően megküldjük emailben a díjbekérőt (konstrukciótól függően 25-80%), melynek megfizetése történhet készpénzben (magánszemélyek esetén) vagy átutalással.

  • 11. Mérőhelyi munkálatok: amennyiben szükséges, a következő lépésben korszerűsítjük a fogyasztásmérőhelyet (FAM tevékenység, azaz feszültség alatti munkavégzés), elindítjuk a háromfázisra való áttérést, szükség esetén csatlakozó cseréjét (ha a csatlakozási teljesítmény megfelelő, akkor a mérőhely korszerűsítést majd a napelem telepítésekor végezzük).

  • 12. Áramhálózati igénybejelentés: megkezdjük az áramszolgáltatói ügyintézést, az engedélyeztetési folyamatot. Bejelentjük az igényt a szolgáltató felé.

  • 13. Létesítés feltételei: az igénybejelentést követő 30 napon belül megérkezik az áramhálózat ügyfélszolgálatától a műszaki-gazdasági tájékoztató, melyben leírják az erőmű csatlakozásának feltételeit. Amennyiben a hálózat nem tudja azonnal fogadni a tervezett naplemes kapacitást, akkor egy módosított hálózatcsatlakozási szerződést küldenek, melyben részletezik, hogy a hálózaton milyen módosításokat fognak elvégezni, és ezt milyen határidővel tudják biztosítani. Ilyen esetben a napelemes rendszer visszatáplálás korlátozással működhet a hálózati fejlesztések elvégeztéig (azaz csak a saját belső hálózatra termel, hálózat irányába nem táplálhat ki).

  • 14. Csatlakozási és kiviteli tervdokumentáció:  elkészítjük a napelemes rendszer közcélú hálózatra csatlakozási tervét, a kiviteli terveket, melyek alapján a rendszer telepíthető lesz. A dokumentáció kivonatát megküldjük az áramszolgáltatói ügyfélszolgálat részére véleményezésre, felülvizsgálatra.

  • 15. Jóváhagyás: az áramszolgáltató 15 napon belül megküldi a csatlakozásiterv jóváhagyását. Utána - amennyiben releváns - a fennmaradó önerő megfizetése szükséges. Ezt követően egyeztetünk időpontot a telepítésre.

  • 16. Telepítés: végre elindul a várva várt megvalósítás. Napelemtelepítő és villanyszerelő kollégáink telepítik a napelemes rendszert. Ezután jön a rendszerelemek szoftvereinek frissítése, az inverter paraméterezése, beállítása, majd a tesztüzem (próbaüzem) következik.
    Szükséges, hogy a telepítés ezen fázisában legyen folyamatos internetkapcsolat az épületben (optikai, vezetékes, mobil vagy akár mikrohullámú). A rendszert lehetőség szerint vezetékkel kapcsoljuk az épület routerére, hogy stabil internetkapcsolattal rendelkezzen. Ennek hiányában WIFI vagy Powerline megoldásokat alkalmazunk.

  • 17. Felülvizsgálat, készrejelentés, átadás-átvétel: a telepítés utolsó fázisa a rendszer villamos biztonsági felülvizsgálata. Ezt az ellenőrzést az első üzembe helyezés előtt végezzük (telepítés végén). A mérésekről jegyzőkönyvet, a rendszerről fotódokumentációt készítünk. A készrejelentéssel együtt megküldjük a szolgáltatónak a VBF jegyzőkönyvet. Önnek átadjuk a rendszer terveit, dokumentációit, lezajlik az átadás-átvétel.

  • 18. Időpontegyeztetés üzembe helyezésre: a készrejelentést követően 5-10 munkanapon belül jelentkezik az áramhálózat koordinátora, és egyezteti a mérőcsere vagy mérőátprogramozás dátumát, azaz a napelemes rendszer hivatalos üzembe helyezésének időpontját.

  • 19. Üzembe helyezés: az áramszolgáltató munkatársai lecserélik a fogyasztásmérőt egy kétirányú digitális, távjelentéssel rendelkező mérőre (smart/okos mérő), ezt követően már bekapcsolhatja a rendszerét, inverterét, s nagyjából 5 perc elteltével, némi napsütés segítségével megkezdődik a napelemes rendszer termelése. Ettől kezdve már a pénze a tetőn dolgozik...

  • 20. Távfelügyelet: ugyan mostanra már azt gondolhatná, hogy mindennel végeztünk, mert a rendszer már működik. De még nincs vége! Ugyanis a végleges beüzemelést követően létrehozzuk a távfelügyeleti oldalt, melyen a rendszerelemek, köztük a napelemek elrendezése is látható lesz. Beállítjuk az Ön monitoring hozzáférését, hogy mobilapplikáción, tableten vagy akár számítógép internetböngészőjében is bármikor elérje rendszerét, ellenőrizhesse annak működését, nyomon követhesse a termelést, az ingatlan fogyasztását, a rendszerelemek állapotát, sőt, akár a rendszer részeként telepített okoseszközöket is (használati melegvíz vezérlő, autótöltő, okosvezérlő).

  • 21. Üzemeltetés, karbantartás: az üzemeltetés során a távfelügyeleti appon, és az inverter LED visszajelzői segítségével kell ellenőrizni a rendszer működését.
    Viharos időjárás után a rendszerbe épített túlfeszültségvédelmi eszközök állapotjelzőit ellenőrizni kell.
    Időszakos villamos biztonsági felülvizsgálatot - ha az épület rendeltetésére nincs szigorúbb előírás - 6 évente kell elvégeztetni (üzemeltető feladata).
    Ha rendellenes működést tapasztal az üzemeltetés során, vagy csupán kérdése merül fel, esetleg bizonytalan a megfelelő működést illetően, IDE KATTINTVA vegye fel ügyfélszolgálatunkkal a kapcsolatot, készséggel állunk rendelkezésére!







Miért válassza a Szoláramot?

Miért válassza a Szoláramot?

A napelemes rendszerek telepítése és karbantartása a legapróbb részletekig megtervezett folyamat, amely hosszú távú energiamegtakarítást és fenntartható működést biztosít. Az Ön elégedettsége számunkra prioritás, és minden lépést az Ön egyedi igényeihez igazítunk. A Szoláram csapata nem csupán egy technológiai megoldást kínál, hanem egy megbízható és tartós partnerséget is, amely során folyamatosan figyelemmel kísérjük a rendszer működését, és biztosítjuk a szükséges támogatást minden szakaszban.


Nálunk nem csupán a napelemes rendszer telepítése a lényeg, mi egy komplex szolgáltatást nyújtunk, amely biztosítja, hogy a rendszer a legoptimálisabban működjön a jövőben is. Segítünk Önnek a legmegfelelőbb megoldás kiválasztásában, hogy biztosan a legnagyobb energiamegtakarítást érje el. Mindezt úgy, hogy minden lépést szakszerűen, precízen és a legmodernebb technológiai megoldások alkalmazásával végzünk el.