Biztos befektetés a jövőbe

Biztos befektetés a jövőbe

A VIDÉKI OTTHONFELÚJÍTÁSI PROGRAM keretén belül vállalkozásunk új napelemes rendszer telepítése esetén kizárólag a SolarEdge megoldásait alkalmazza. Ezen az oldalon a tervezett műszaki tartalom fő rendszerelemeit és azok legfőbb paramétereit foglaljuk össze. A támogatással kapcsolatos információkat IDE KATTINTVA érheti el.

SolarEdge 20. éve

A SolarEdge 2006-os alapítású vállalat, mely a lakossági- és az ipari napelemes rendszerekhez fejlesztett áttörő megoldásaival már néhány év alatt a világ piacvezető invertergyártói közé került. Mostanra már nem csak invertergyártóként, hanem inkább, mint SolarEdge ökoszisztéma megoldásként tekintünk a gyártóra, hiszen az inverter mellett több nagyon hasznos termékkel vannak jelen a napelemes piacon.
Az alapvető különbség a hagyományos inverterrel telepített rendszerekhez képest, hogy a SolarEdge rendszerekben a napelemek nem közvetlenül kapcsolódnak az inverterhez egy úgynevezett stringet (kört) alkotva, hanem az optimalizálókon keresztül. Az optimalizálók szerves részeit képezik a rendszernek: minden napelem a saját optimalizálójára kapcsolódik, s ezek külön-külön szabályozzák a napelemek teljesítményét.

Inverter

Inverter

Az aktuális bruttó elszámolásban különösen fontos szerepet játszik az energiahatékonyság és az energiatárolás, ezért a SolarEdge Home Hub (RWB48) invertereit javasoljuk lakossági napelemes projektjekhez. A HOME HUB nevet azért kapta, mert az energiatermeléssel és energiafogyasztással kapcsolatos adatok mind ebbe az inverterbe futnak be, az inverter pedig vezérli az energia irányát, függően a felhasználástól. Ez az inverter 5-10kW névleges teljesítménnyel érhető el. A SolarEdge Home Hub RWB48 inverterekre akár 200%-os napelemteljesítmény kapcsolható, mely jelentős bővítési lehetőséget biztosít a következő évekre. Az ilyen mértékű túlterhelhetőség azért lehetséges, mert az inverter a többlet napenergiát képes közvetlenül az akkumulátorba “terelni” (DC/DC konverzióval, extra veszteségek nélkül). Az inverterre kapcsolható tároló akár 23 kWh hasznos kapacitásra is növelhető (családi házak esetében 8-13kWh a javasolt induló kapacitás).

Optimalizálók és napelemek

Az inverterre kapcsolható minimum optimalizáló száma 10 db (S650A optimalizáló esetén), tehát valamivel több, mint 4 kWp napelemes teljesítmény kialakítása minimálisan szükséges. Ugyanakkor javasoljuk 6-7 kWp napelem telepítését: pl. 16x425Wp=6,8kWp, annak ellenére, hogy a támogatás nem irányoz elő minimum és maximum napelem teljesítményt. Mi a LONGI piacvezető gyártó napelemeit preferáljuk, mert nálunk évek óta jól teljesítenek szállításban és garanciában is (garanciás eset ugyan csak néhány alkalommal fordult elő az általunk felszerelt LONGI napelemekkel, de mindig gyorsabban reagáltak és korrektebb eljárást tapasztaltunk, mint versenytársaiknál).

Akkumulátor (energiatároló)

Akkumulátor (energiatároló)

Akkuból szintén a SolarEdge mellett voksolunk. Egy család, azaz lakossági felhasználás havi energiaigénye kb. 300 kWh. Ez tehát napi 10 kWh átlag fogyasztást jelent, mely fogyasztás egy része nappal, s egy része az esti/éjszakai órákban történik. Fenti fogyasztási adatok alapján a javasolt akkumulátor kapacitás nettó 7-8 kWh óra körül alakul. A SolarEdge akkumulátor blokkjai 4,6 kWh hasznos kapacitással rendelkeznek, így min. 2 db blokk, azaz 9,2 kWh kapacitás telepítését javasoljuk.
A SolarEdge Home Battery 48V Li-ion akkumulátor, mely LiFePO4 (röviden LFP, lítium-vasfoszfát) rétegrendet alkalmaz. Az LFP akkumulátorok rendkívüli ciklusállósággal rendelkeznek, gondozásmentesek, nagy árammal meríthetők, tölthetők, kicsi az önkisülésük. A felsoroltak mellett a LiFePO4 akkumulátorok legnagyobb erénye a biztonság: a lítium vasfoszfát cellák mechanikai behatás, rövidzárlat vagy túltöltés esetén sem kapnak önmaguktól lángra. Ezen túlmenően minden akkumulátor saját BMS-szel (Battery Managemant System) rendelkezik, mely a cellák feszültségét és hőmérsékletét folyamatosan ellenőrzi, az információkat átadja az inverternek, mely megakadályozza a rendellenes működést. Ugyan az akkumulátorok is IP65 védettséggel rendelkeznek, kültérre történő elhelyezést nem javasoljuk, mivel az LFP akkumulátorokat 0°C alatt nem szabad tölteni, a gyártói követelmény a 0-40°C közötti működési hőmérséklet-tartomány. Egyébként beltérben elhelyezve (háztartási vagy technikai helyiség, esetleg garázs, tároló, gardrób, stb.) télen nincs veszteség az akku saját belső fűtése miatt, nyáron pedig nem lesz túl melege. Az akkura a garancia 10 év (70% kapacitásra), de az akkugyártói gyakorlattól némiképp eltérően nem a ciklusszámok a mérvadók, hanem az eltárolt/kivett energiamennyiség, tehát korrekt, egyszerűen nyomon követhető az akkumulátorok gyártói feltétele.